W ubiegła sobote i niedzielę (21/22.XI) odbyły się w Muszynie-Złockiem jubileuszowe uroczystości z okazji 60 lecia Studenckiego Koła Przewodników Górskich w Krakowie - z którego się wywodzę i działałem przez wile lat (wiecej na podstronie "Przewodnik i pilot"). Huczne dwudniowe uroczystosci zgromadziły rekordowo liczbę 370(!) uczestników - przewodników z SKPG wielu roczników i pokoleń oraz sympatyków koła i zaproszonych gości. Niestety z powodu choroby nie mogłem uczestniczyć w tych uroczystościach (nad czym bardzo boleje). Reprezentowała mnie Córka - również przewodnik beskidzki z SKPG
(na zdjęciu: ślubowanie przy ogniu watry nowych adeptów sztuki przedwodnickiej - ten podniosły moment zapamiętaja na całe życie, tak jak przewodnikiem jest sie na zawsze)
niedziela, 29 listopada 2015
czwartek, 26 listopada 2015
50 lat Skaldów
Tej jesieni był realizowany cykl obchodów 50-lecia istnienia i praktycznie nie przerwanej działalności artystycznej mojego ulubionego zespołu Skaldowie (jesterm dość aktywnym członkiem jego fanclubu). Miał miejsce cykl koncertów jubileuszowych w całej Polsce zakończony wielkim koncertem w Centrum Kongresowym w Krakowie. Skaldowie (wraz z zaproszonymi goścmi) we wspaniałej formie (choć to już nie "big-beatowi" młodzieńcy lecz 60++ i 70).
Repertuar stary i nowszy na bardzo wysokim poziomie muzycznym. Ja miałem okazję uczestniczyć w koncercie w Warszawie (19.X.), ale niestety nie byłem na finałowym koncercie w Krakowie (17.XI) - zmogła mnie nagła choroba i wylądowałem w szpitalu. Ale wysłałem reprezentację rodzinną, od której mam relacje i zdjęcia.
Repertuar stary i nowszy na bardzo wysokim poziomie muzycznym. Ja miałem okazję uczestniczyć w koncercie w Warszawie (19.X.), ale niestety nie byłem na finałowym koncercie w Krakowie (17.XI) - zmogła mnie nagła choroba i wylądowałem w szpitalu. Ale wysłałem reprezentację rodzinną, od której mam relacje i zdjęcia.
sobota, 21 listopada 2015
Kolejna zmaina w galerii
Czas trwania kolejnego zestawu zdjęć w galerii (wycieczki do Rumunii 2015) trochę się z przyczyn obiektywnych wydłużył i zapewne dla zainteresowanych opatrzył - więc późno jesienna zmiana - subiektywny wybór zdjęć z trzech tegorocznych wyjazdów do krajów bałkańskich. Tym razem najwięcej było Czarnogóry i Albanii, a tranzytowo Serbia i Macedonia. Miłego oglądania - nie tylko dla znawców tematu.
środa, 16 września 2015
Ostatni letni wypad czyli w czeskich kurortach
W dniach 11-13.09 pojawiła się możliwość i uczestniczyłem w 3-dniowej wycieczce do połnocno-zachodnich Czech, gdzie głównymi punktami programu były znane czeskie kurorty: Karlove Vary, Mariańskie Łaźnie i Franciszkowe Łaźnie. Skorzystałem z zaproszenia organizatora wycieczki - wrocławskiego klubu podróżników OLWIZ, dla którego wcześniej prowadziłem imprezy zagraniczne w Rumunii (2013) i Albanii (2014). Tym razem byłem w roli niemarudzącego uczestnika wycieczki co było relaksujące i poznawcze - zwłaszcza, że akurat nigdy tam wcześniej nie byłem.
Wycieczka była udana, sprawnie zorganizowana i poprowadzona przez posiadającego uprawnienia na Dolny Śląsk i Czechy szefa klubu, wczesno-jesienna pogoda sprzyjała, a kurorty robiły na mnie zadziwiająco korzystne wrażenie. Obawiałem się trochę ponoć kiczowatego i zrusyfikowanego molocha Karlovych Varów, ale tu się bardzo miło rozczarowałem. No i jeszcze to zwiedzanie muzem wytwórni Becherowki (z degustają i zakupami u źródła).
Pozostałe kurorty też super, każdy inny i z "klimatyczną" atmosferą. W ostatnim dniu, już po kurortach był jeszcze ciekawy wyjazd na widokowa górę Jested(1012m) nad Libercem (skąd m.in. widac było Turoszów) oraz już zdecydowanie mniej atrakcyjna wizyta w muzeum szkła i biżuterii Jabloneks.
W sumie wyjazd udany i kto jeszcze tam nie był to gorąco polecam, choć to nie Karpaty a południowe podnóża Sudetów i Czeskich Rudaw.
Niedługo w galerii pewnie znajdzie się więcej zdjęc z tego wyjazdu.
poniedziałek, 14 września 2015
Zmiany w galerii
W końcu istotna zmiana w zestawie zdjęć w galerii. odchodzą opatrzone już zdjęcia z zeszłorocznych podróży i zaczynają się z wycieczek tegorocznych. I tak już bedzie przez kolejne jesienne i zimowe miesiące. Na poczatek wybór zdjęć z dwóch tegorocznych wyjazdów do Rumunii: jako przewodnik na zamówionej wycieczce przez Siedmiogród i Bukareszt aż nad Morze Czarne (poczatek czerwca) i przede wszystkim pół-prywatny i pół-przewodnicki wyjazd w Karpaty południowe (przełom czerwca/lipca) - aż po Żelazne Wrota na Dunaju.
Jak się opatrzy Rumunia - kolejny zestaw (zapewne pod koniec października to będzie wybór zdjęc z trzech wycieczek na Bałkany (Serbia, Czarnogóra, Albania, Macedonia)
Jak się opatrzy Rumunia - kolejny zestaw (zapewne pod koniec października to będzie wybór zdjęc z trzech wycieczek na Bałkany (Serbia, Czarnogóra, Albania, Macedonia)
środa, 2 września 2015
Po bałkańskim sezonie
W połowie lipca i dwukrotnie w sierpniu prowadziłem wycieczki krajoznawczo-objazdowe dla biura PTTK Rzeszów po szeroko rozumianych Bałkanach. Najpierw była to 9-dniowa Czarnogóra (z tranzytem przez Serbię), a w niej m.in. monastyr i przełom Moracy, Sutomore, Budva, Kotor, Lovcen, Stary i Nowy Bar, stara Maslima oraz jednodniowy wypad do Albanii (Szkodra, Kruja, Tirana) i in. Potem już w sierpniu az 14-dniowa petla prawie po całych Bałkanach zachodnich: Serbia, Czarnogóra, Albania ółnocna i środkowa, Macedonia zachodnia. Nowością był jednodniowy wypad w góry Prokletie (od strony czarnogórskiej) czy dawno nie realizowane: most na Tarze, spacer stateczkiem po boce Kotorskiej czy odwiedzenie Heraklei w Macedonii. Trzeci wyjazd w tym kierunku - znów 9-dniowy to głównie Albania (cała z północą i południem aż po zatłoczone rajskie plaże w Ksamil i cuda przyrody Niebieskie Oko) z wjazdem i wyjazdem przez Macedonię (bez mogącej już znudzić Czarnogóry). A wszystko to w strasznym upale (40 C w cieniu) i z zatłoczoną uchodźcami granicą serbską. Niedługo trochę nowych zdjęć w galerii właśnie z tych wyjazdów, ale wcześniej zaległe zdjęcia z czerwowo-lipcowej, półgórskiej południowej Rumunii.
poniedziałek, 20 lipca 2015
W Rumunii i Czarnogórze
Jak zapowiadałem w poprzednim post-cie od 24 czerwca do 14 lipca intensywnie podróżowałem po południowo-wschodniej Europie. Najpierw półprywatny 10-dniowy wypad ze znajomymi półterenowym samochodem do Rumunii. Z założenia oprowacowany przeze mnie program zakładał odwiedzenie unikalnych miejsc zgodnie z zapotrzebowaniem towarzyszy podróży oraz "perełek rumuńskiego krajoznawstwa", w których nie byłem (bo np. nie da się dojechać autokarem z wycieczką), albo nie byłem bardzo dawno itp. W założeniu był też ograniczony program górski - jednodniowe wypady w główne pasma Karpat południowych w oparciu o nowe i stare, wyprowadzające wysoko drogi typu "transalpejskiego". Nie wszystko z planów górskich udało się zrealizować, ze wzgledu na niesprzyjajaca pogodę (która była łaskawa praktycznie tylko przez ostatnie 3 dni wyprawy). Ogólnie zrfealizowany program obejmował m.in.: grób-pomnik polskich legionistów w Berbesti w Maramureszu, wybrane drewniane cerkwie w kotlinie Lapus,
pałac w Bontida, spotkanie ze znajoma Polką pracująca w Klużu, katedrę unicką w Blaj, krainę Sasów w noclegiem i zwiedzaniem u Sasów w Viscri, twierdza Rupea, wjechanie do końca nowej drogi TransBucegi, nocleg w nowym schronisku i spacer po centralnej części Bucegi, przejazd przez widokowa przeł. Bran do Curtea de Arges (po drodze mauzoleum z I wojny w Dragoslavele), przejazd całą droga Transfogaraską z poludnia na północ (niestety pogoda na górze uniemożliwiła spacer na główną grań), ruiny opactwa Carta, przełom Czrwonej Wierży (Oltu przez Karpaty), monastyr Cozia, a w Oltenii monastyr Hurezu, Polovragi, cule w Maldaresti, cała droga Transalpina (TransParing), w dol Jiu i przy pogodzie udana wycieczka górska w płd. Retezat,
Targu Jiu, wawóz Suhodol, Ponoarele, upadłe uzdrowisko Baile Herculane, przełom Dunaju Żelazne Wrota (z wycieczką motorówką przez kocioł Cazanela Mare), czeska wioska w Banacie, Timiszoara i powrót przez płd Węgry. W załaczeniu przykładowe zdjeca z tej wyprawy - więcej znajdzie się po sezonie wakacyjnym w galerii.
Po jednym (!) dniu przerwy było prowadzenie 9-dniowej wycieczki do Czarnogóry (z biura PTTK Rzeszów). Ale o tym to już w następnym post-cie.
wtorek, 23 czerwca 2015
Po Rumunii - do Rumunii
Na początku czerwca (05-11.06) rozpocząłem sezon 2015 jako pilot i przewodnik wycieczk zagranicznych - oczywiście do mojej ukochanej Rumunii. Tylko "dla Niej" wziąłem na zlecenie jednego ze ślaskich biur trudną grupę ze środowisk bankowych na wycieczke objazdowo-imprezową na trasie Kraków - Tokaj - Kluż - Alba Iulia - Sybin - droga transfogaraska (do połowy) - Sighisoara - Bran - Bukareszt - Konstanca - Mamia i .....szalony 21-godzinny powrót (w tym noc) do Krakowa. Przy tym poscie dwa przykładowe zdjęcia z tego wyjazdu: wodospad Bilea Cascada w górach Fogaraskich i bukaresztryńskie "Pola Elizejskie" widziane z tarasu Pałacu Parlamentu (gigantomański "Pałac Ludu" Ceausecu).
Więcej zdjęc umiszczę w galerii łącznie ze zdjęciami z kolejnego wyjadu do Rumunii (już 25.06). Będzie to wyjazd pół-prywatny z grupką znajomych, dużym samochodem pół-terenowym (typu SUV) przez Siedmiogród w Karpaty południowe (też z wycieczkami pieszymi) i szansą wjechania w ciekawe, mało znane miejsca. Relacja po powrocie.
Więcej zdjęc umiszczę w galerii łącznie ze zdjęciami z kolejnego wyjadu do Rumunii (już 25.06). Będzie to wyjazd pół-prywatny z grupką znajomych, dużym samochodem pół-terenowym (typu SUV) przez Siedmiogród w Karpaty południowe (też z wycieczkami pieszymi) i szansą wjechania w ciekawe, mało znane miejsca. Relacja po powrocie.
czwartek, 18 czerwca 2015
Zlot funclubu Skaldów
W końcówce maja miałem okazję uczestniczyć w corocznym Zlocie Funclubu zespołu Skaldowie (którego jestem członkiem od kilku lat, a od kilkudziesięcioleci fanem muzyki tego legendarnego już polskiego zespołu). Zlot trwał prawie 3 dni i odbył się w ośrodku Groń w Stryszawie koło Suchej Beskidzkiej (a więc w moich Beskidach). Zgromadził blisko 50 fanów z całej Polski i znamienitych gości czyli dwóch Skaldów: wokalistę, skrzpka, kompozytora i jednego z liderów i założycieli zaespołu - Jacka Zielińskiego oraz charyzmatycznego perkusistę - Jana Budziszka. Gościł też nadworny tekściaż Skaldów - krakowski poeta Leszek Aleksander Moczulski. (można ich dostrzec na załaczonym zdjęciu ze zlotu). Program zlotu był bogaty i atrakcyjny, a wieczorne imprezy (ze śpiewami przebojów Skaldów) - wyśmienite. Impreze potraktowano jako początek obchodów przypadającego w tym roku jubileuszu 50-lecia (!) działalnosci Skaldów. (kolejny punkt Jubileuszu - na festiwalu w Opolu).
czwartek, 14 maja 2015
Festiwal Kultury Rumuńskiej 2015
W dniach 14-17 maja b.r. odbywa się po raz kolejny w Krakowie - Festiwal Kultury Rumuńskiej organizowany przez ICR w Warszawie przy współpracy m.in. Towarystwa Polsko Rumuńskiego w Krakowie. Bogaty i różn orodny program festiwalu m.in. na stronie ICR pod tym linkiem:
http://www.icr.ro/warszawa/wydarzenia/festiwal-kultury-rumunskiej-w-krakowie-edycja-viii.html
Wszystkich zainteresowanych Rumunią i szerzej - kulturą Europy środkowo-wschodniej, a mający możliwośc być w Krakowie w tych dniach - gorąco zachęcam do udziału w wybranych imprezach. Ja oczywiście bedę uczestniczył w większości z nich.
http://www.icr.ro/warszawa/wydarzenia/festiwal-kultury-rumunskiej-w-krakowie-edycja-viii.html
Wszystkich zainteresowanych Rumunią i szerzej - kulturą Europy środkowo-wschodniej, a mający możliwośc być w Krakowie w tych dniach - gorąco zachęcam do udziału w wybranych imprezach. Ja oczywiście bedę uczestniczył w większości z nich.
wtorek, 12 maja 2015
Wiosenne Beskidy
Wiosna już praktycznie przyszła w Beskidy więc pora na wiosenne górskie wycieczki (na razie prywatne, a nie przewodnickie). Choć wczesna inauguracja beskidzkiego sezonu była już w marcu - to teraz w kolejne niedziele I dekady maja powitałem wiosnę w Beskidach na dwóch wycieczkach:
- na Jałowiec i Lachów Groń we wschodniej części Beskidu Żywieckiego
- w pn-zach Gorce - na Suhorę, Stare Wierchy, Obidowiec i do dol. Olszowego
Pogoda dopisała, widoki też (patrz zdjęcie: "Z Jałowca ku Babiej"), tylko trochę niedosyt wiosennego górskiego kwiecia, a zwłaszcza "łanów krokusów":):):)
- na Jałowiec i Lachów Groń we wschodniej części Beskidu Żywieckiego
- w pn-zach Gorce - na Suhorę, Stare Wierchy, Obidowiec i do dol. Olszowego
Pogoda dopisała, widoki też (patrz zdjęcie: "Z Jałowca ku Babiej"), tylko trochę niedosyt wiosennego górskiego kwiecia, a zwłaszcza "łanów krokusów":):):)
czwartek, 7 maja 2015
Zmiany w galeriach !!
1) Zmieniłem zestaw zdjęć w Galerii. Krótką foto-relację z podróży do Ziemi Świętej (Izrael+Jordania) z kwietnia 2014 - która się już pewnie opatrzyła - zastąpiłem wyborem zdjęć z ostatniej podróży 2014 r (wrzesień) na Majorkę. Następna zmiana w tej galerii to już będą podróże 2015 r.
2) Rozszerzyłem zestawy zdjęć na podstronie Różne inne. W Rumunii, gdzie były tylko zdjęcia z północnej części (Maramuresz i Bukowina) - trochę usunąłem, a dodałem dużo z części środkowo-zachodniej czyli Siedmiogród (Transylwania). Podobnie w Albanii, gdzie dodałem zdjęcia z wybrzeża, części południowej i płd-wschodniej.
2) Rozszerzyłem zestawy zdjęć na podstronie Różne inne. W Rumunii, gdzie były tylko zdjęcia z północnej części (Maramuresz i Bukowina) - trochę usunąłem, a dodałem dużo z części środkowo-zachodniej czyli Siedmiogród (Transylwania). Podobnie w Albanii, gdzie dodałem zdjęcia z wybrzeża, części południowej i płd-wschodniej.
czwartek, 2 kwietnia 2015
Wycieczki z Tourist-Track 2015
Jak zapowiadałem w poprzednim post-cie - z końcem marca ukazała internetowa oferta zagranicznych objazdowych wycieczek krajoznawczych biura Tourist-Track na sezon 2015. Oferta obejmuje wycieczki w "moje klimaty", a więc do krajów Europy środkowo- i południowo-wschodniej, głównie do mojej ukochanej Rumunii, a także rep. Mołdawii z Ukrainą Zakarpacką, Słowenii z chorwacką Istrią, na wschodnią Słowację i do Czech. Biuro turystyczne Tourist-Track prowadzi mój przyjaciel i "rumuński wychowanek" (tzn. ofiara rumuńskiebgo wirusa, którym zarażam:):):) - Olek Dymek. Współpracuje z nim od wielu lat w zakresie prowadzenia wycieczek na promowanych kierunkach, a początkowo także na etapie opracowywania koncepcji i programów tych wycieczek. Ofertę Tourist-Track 2015 można obejrzeć i przeanalizować na stronie internetowej biura:
http://www.tourist-track.pl/
Gorąco polecam te wycieczki. Jak co roku, w dobrym tonie jest zapisać się na dwie z nich i zastanawiać nad trzecią :):):). Być może, którąś z nich poprowadzę, albo pojadę na październikową, szczególnie "klimatyczną" wycieczkę "Nieznana Rumunia".
środa, 18 marca 2015
Zapraszam na wycieczki 2015
Już marzec w pełni, wiosna za pasem - pora zacząć planować wyjazdy, wycieczki turystyczne, podróże krajoznawcze 2015. Co roku luty, a najdalej marzec to okres kiedy biura podróży, organizacje turystyczne i podróżnicze ogłaszają swoją ofertę takich wyjazdów na dany sezon, który praktycznie trwa od końca kwietnia do połowy października. Zachęcam więc do rozpatrzenia ogłoszonej już w internecie oferty 2015 biur turystycznych, z którymi od lat współpracuję (opracowuje lub konsultuje programy i prowadzę wycieczki jako pilot i przewodnik-specjalista) przede wszystkim na kierunkach rumuńskim i albańskim, także bułgarskim i ogólno-bałkańskim (w tym kraje byłej Jugosławii).
Na początek oferta Biuta Turystycznego PTTK Rzeszów. Proponowane wycieczki objazdowe-krajoznawcze można obejrzeć i przeanalizować na stronie biura pod linkiem:
http://www.pttkrzeszow.pl/wycieczki-objazdowe.html
Szczególnie polecam wycieczki do Rumunii, Albanii i Bułgarii. Prawdopodobnie będę prowadził Północna Rumunię (Bukowinę) w weekend majowy (26.04-02.05), Albanię na przełomie czerwca/lipca i może Transylwanię na poczatku czerwca. Będą jeszcze (nie ujętę w ofercie katalogowej) wycieczki, które będę prowadził na zamówienie grup zorganizowanych (m.in. Bułgaria, Bałkany (Serbia, Czarnogóra, Albania, Macedonia) w czerwcu i sierpniu i w miarę wolnych miejsc będą do nich mogli dołączać turysci indywidualni - ale jeszcze trwają negocajacje biura z Klientami. Jak coś już bedzie pewne to podam również na tej stronie-blogu.
Do końca marca ukaże się również w internecie oferta 2015 zaprzyjaźnionego krakowskiego biura Tourist-Track (specjalizującego się w "moich kierunkach" Europu środkowo-południowo-wschodniej). Być może tam też coś poprowadzę.
Gorąco zachecam i w miare potwierdzania w/w imprez i pojawiania się ofert kolejnych ciekawych propozycji do prowadzenia będę podawał odnośne ogłoszenia:):):)
poniedziałek, 9 marca 2015
25-lecie Towarzystwa Karpackiego - spotkanie pod Tatrami
Rozpoczęły się obchody 25-lecie Towarzystwa Karpackiego, którego jestem członkiem od 20 lat. W ostatni weekend (06-08.03) uczestniczyłem w zorganizowanym z tej okazji spotkaniu "Towarzyszy Karpackich" w Zakopanem-Toporowej Cyrhli. Był uroczysty wieczór w miejscowej karczmie przy wtórze kapeli góralskiej, wycieczki w niższe partie Tatr Wysokich przy pieknej, słonecznej, marcowej pogodzie, wieczorne posiady z prelekcjami i zdjęciami wspominkowymi z 25-letniej działalności Towarzystwa (ja wraz z Olkiem Dymkiem wspominaliśmy werbalnie i zdjęciowo cykl czterech wypraw do Rumunii zorganizowanych dla TK w latach 1997 - 2001). Miło sie było spotkać z uczestnikami tych wypraw sprzed kilkunastu lat. A w niedzielę spacer po Zakopanem z wizytą w oddziałach Muzeum Tatrzańskiego na wystawach poświęconych Witkiewiczom i stylowi zakopiańskiemu. W sumie bardzo udana impreza. Jeszcze inne inicjatywy jubileuszowe będą realizowane do jesieni b.r. Może w niektórych uda mi się jeszcze wziąć udział.
A przy okazji mała aktualizacja "obrazowa" na końcu podstrony "Przewodnik ...."
piątek, 6 marca 2015
Początek beskidzkiego sezonu?
W ubiegłą niedzielę, dośc znienacka rozpocząłem sezon prywatnych wycieczek-spacerów w Beskidach. Niby jeszcze zima, ale słoneczna pogoda wczesnowiosenna i kolega z dawnych czasów (znamy sie jeszcze od liceum) wyciagnąl mnie na parogodzinny górski spacer na północne obrzeża Beskidu Wyspowego - na trasie Żegocina - Kamienna - Pasierbiecka - przeł Widoma - Żegocina. Sniegu na północnych zboczach było jeszcze sporo, ale trudy podejścia wynagrodziły wspaniałe widoki spod szczytów i grzbietu na skapane w słońcu i pod błękitem nieba B. Wyspowy, Gorce i Pogórza (Tatr niestety nie było widać). Wycieczka prywatna, ale uśpiony zimą instynkt przewodnicki, gdzies tam zadziałał i kolega namówił mnie na objaśnianie panoramek :):):)....
piątek, 27 lutego 2015
Martisor
Martisor. W tym roku obchody rumuńskiergo Święta Wiosny w Krakowie (gdzie jak wiadomo jest prężne środowisko polskich entuzjastów, znawców i propagatorów Rumunii oraz Rumunów tu pracujących bądź studiujących) współorganizuje Instytut Kultury Rumuńskie (ICR) z Warszawy. Od piątku do niedzieli odbędą się trzy imprezy, do udziału w których zachęcam (sam wezme udział conajmniej w dwóch).
W najbliższy weekend (27.02 - 01.03) rozpoczyna się cykl imprez z okazji 1 marca - rumuńskiego Święta Wiosny -
1). Piątek 27.02 godz. 18 - Biblioteka Wojewódzka, ul. Rajska 1 - wernisaż wystawy malarskiej Veroniki Lifdodii i Gheorghe Lisita - "Tęsknota za Rumunią"
2). Sobota 28.02 godz. 19 - Winiarnia "Winacja" ul. Lipowa 6 - wieczór Martisor, a w programie: opowieści o tradycji tego święta na Bałkanach, degustacja win rumunskich i bułgarskich, wystep bałkańskiego zespołu folklorystycznego "Iglika" i in.
3). Niedziela 01.03 godz. 18 - polsko-rumuński PUB "Kornet Drum Bun" al. Krasińskiego 19 - kulminacyjny wieczór Martisor z rumuńska muzyką, degustacjami, konkursami, niespodziankami i innymi atrakcjami (pod "patronatem" ICR i TPRK)
Świętujmy poczatek wiosny w Rumunii i na Bałkanach.
W najbliższy weekend (27.02 - 01.03) rozpoczyna się cykl imprez z okazji 1 marca - rumuńskiego Święta Wiosny -
1). Piątek 27.02 godz. 18 - Biblioteka Wojewódzka, ul. Rajska 1 - wernisaż wystawy malarskiej Veroniki Lifdodii i Gheorghe Lisita - "Tęsknota za Rumunią"
2). Sobota 28.02 godz. 19 - Winiarnia "Winacja" ul. Lipowa 6 - wieczór Martisor, a w programie: opowieści o tradycji tego święta na Bałkanach, degustacja win rumunskich i bułgarskich, wystep bałkańskiego zespołu folklorystycznego "Iglika" i in.
3). Niedziela 01.03 godz. 18 - polsko-rumuński PUB "Kornet Drum Bun" al. Krasińskiego 19 - kulminacyjny wieczór Martisor z rumuńska muzyką, degustacjami, konkursami, niespodziankami i innymi atrakcjami (pod "patronatem" ICR i TPRK)
Świętujmy poczatek wiosny w Rumunii i na Bałkanach.
poniedziałek, 23 lutego 2015
Światowy Dzień Przewodnika
W piątek 20 lutego b.r. miałem okazję uczestniczyć w małopolskich obchodach Światowego Dnia Przewodnika zorganizowanych jak co roku przez Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego. W tym roku uroczystośc odbyła się w zabytkowej (najstarszej w Polsce) kopalni soli w Bochni. Część oficjalna i "bankietowo-towarzyska" (która miała miejsce 300m pod ziemią) została poprzedzona zwiedzaniem trasy turystycznej kopalni pod opieką miejscowych przewodników.
W części oficjalnej odebrałem również z rąk Marszałka Województwa - akt nominacji - powołania w skład Państwowej Komisji Egzaminacyjnej dla Przewodników Górskich Beskidzkich na następną kadencję.
czwartek, 29 stycznia 2015
Zmiana w galerii
No to zmieniłem zestaw zdjęć w galerii. Dotychczasowe zdjęcia z inscenizacji bitwy pod Limanową (w jej setną rocznicę), chyba się już trochę znudziły, a zapewne wszyscy których zainteresowały - już dawno obejrzeli. Teraz będę zamieszczał w galerii wybrane zestawy zdjęć z podróży jakie odbyłem w 2014 r. (w 2015 jeszcze nigdzie byłem). Na początek "trudny wybór" zdjęć z kwietniowej (w okresie świąt Wielkanocnych) podróży do Ziemi Świętej czyli Izraela i Jordanii.
czwartek, 22 stycznia 2015
Wczoraj (21.01.2015) miałem przyjemność uczestniczyć w pierwszym z planowanego cyklu - spotkań z historią Rumunii w sztuce XX w. - w polsko-rumuńskim klubie Kornet Drum Bun w Krakowie przy al. Krasińskiego. Znany nie tylko w środowisku krakowskim podróżnik, przewodnik, historyk, znawca Rumunii (a prywatnie mój Przyjaciel i "rumuński wychowanek"...) - Aleksander Dymek - opowiadał o Dakach. Była to doskonała gawedą historyczną, a także opowieść o tym jak rumuński "mit" Daków przeszedł do masowej kultury w Rumunii II poł XX w.
Rumuńsko-francuski film Dakowie (Dacii) z 1967 r, (wyświetlany w latach 70-tych w Polsce pod tytułem "Waleczni przeciw rzymskim legionom") - można obejrzeć na YouTube pod linkiem:
https://www.youtube.com/watch?v=HQOijvucerA
Następne spotkanie z historią Rumunii w kulturze nie tylko masowej odbedzie się w klubie Kornet Drum Bun w Krakowie już 11 lutego b.r. Tym razem przeskok w historii o 19 stuleci (przełom XIX/XX w.) i dowiemy się więcej o historii pierwszego nowożytnego króla Rumunii Karola I. Gorąco polecam.
Rumuńsko-francuski film Dakowie (Dacii) z 1967 r, (wyświetlany w latach 70-tych w Polsce pod tytułem "Waleczni przeciw rzymskim legionom") - można obejrzeć na YouTube pod linkiem:
https://www.youtube.com/watch?v=HQOijvucerA
Następne spotkanie z historią Rumunii w kulturze nie tylko masowej odbedzie się w klubie Kornet Drum Bun w Krakowie już 11 lutego b.r. Tym razem przeskok w historii o 19 stuleci (przełom XIX/XX w.) i dowiemy się więcej o historii pierwszego nowożytnego króla Rumunii Karola I. Gorąco polecam.
środa, 14 stycznia 2015
Jakby ktoś chciał jeszcze poczytać o moich fascynacjach górami, turystyką, podróżami i "drodze" (bo przecież nie "karierze") przewodnickiej opowiedzianej nieco inaczej niż na sąsiednich podstronach tematycznych - to pod poniższym linkiem zachęcam do przeczytania wywiadu jaki przeprowadził ze mną (prawie 5 lat temu) dla potrzeb magazynu górskiego n.p.m. znany podróżnik, turysta-krajoznawca i dziennikarz - Kuba Terakowski.
Subskrybuj:
Posty (Atom)