Przewodnik i pilot






   Przewodnikiem górskim beskidzkim zostałem w 1976 r. Wcześniej ukończyłem roczny kurs (1975/76) przewodników beskidzkich oraganizowany przez Studenckie Koło Przewodników Górskich (SKPG) w Krakowie. Zdałem egzamin wewnętrzy i zostałem członkiem SKPG (numer "blachy" 364) i odbywszy stosowne praktyki i doszkolenia zdałem egzamin państwowy uzyskując uprawnienia Przewodnika Górskiego Beskidzkiego III klasy państwowej. W następnych latach, w odstepach 2- i 3-letnich, po zaliczeniu odpowiedniego stażu zdałem kolejno egzaminy państwowe najpierw na II potem na I klasę Przewodnika Górskiego Beskidzkiego rozszerzając jednoczesnie pełne uprawnienia na cały obszar Beskidów (od Cieszyna do doliny Sanu i przeł. Użockiej). W ramach procesu weryfikacji uprawnień przewodnickich (Państwowych/PTTK) z końcem lat 80-tych - jako doświadczony przewodnik turystyczny uzyskałem również państwowe uprawnienia Pilota Wycieczek (zgodnie z obowiazującymi przepisami - krajowych i zagranicznych).
W ramach posiadanych uprawnień przewodnickich, od końca lat 70-tych i w latach 80-tych prowadziłem liczne obozy wedrowne i wycieczki górskie po Beskidach na zlecenie współpracującego z SKPG - B.T. Almatur, OA PTTK w Krakowie i in., a także obozy wędrowne i wycieczki dla środowiska akademickiego w górach Słowacji, Bułgarii i Rumunii. Po podjęciu w 1988 r. pracy zawodowej jako nauczyciel w szkole średniej - w ramach działalności przewodnickiej prowadziłem również wycieczki po Beskidach dla środowisk szkolnych.
W latach 1986, 87, 89 i 92 organizowałem oraz prowadziłem lub współprowadziłem jako przewodnik wyprawy (trackingi) krajoznawczo-górskie do krajów Europy południowo-wschodniej (Grecja, płd. Jugosławia, Słowenia, płn. Rumunia) dla środowiska przewodnickiego SKPG, a w II poł. lat 90-tych podobne trzy wyprawy dla Towarzystwa Karpackiego w rumuńskie Karpaty wschodnie i południowe. Praktycznie od początku XXI w. zaangażowałem się (i realizuję do dziś) w opracowywanie koncepcji, przygotowywanie programów i prowadzenie jako pilot i przewodnik objazdowych wycieczek krajoznawczych (autokarowych), także z elemntami turystyki górskiej, z akcentami historycznymi, spóścizny kulturowej, architektury i sztuki, etnografii, religioznastwa, także geografii i przyrody. Wycieczki te prowadzę przy współpracy ze specjalistycznym, zaprzyjaźnionym krakowskim biurem turystycznym Tourist-track, a w ostatnich latach także na zlecenia B.T. PTTK Rzeszów, krakowskich biur Eko-tourist i Sol-tours, klubu podróżników OLWIZ z Wrocławia oraz okazjonalnie biur turystycznych z Górnego Śląska. Są to wycieczki do krajów i regionów, w których od lat się specjalizuję, a więc przede wszystkim do Rumunii i Albanii, a także krajów byłej Jugosławii. 
Praktycznie już od początku lat 80-tych zaangażowałem się w szkolenie przewodników beskidzkich (posiadając również pttk-owskie uprawnienia instruktora przewodnictwa i krajoznawstwa). Początkowo głównie jako wykładowca oraz instruktor na wycieczkach i obozach szkoleniowych SKPG Kraków, później także na kursach przewodników beskidzkich organizowanych m.in. przez Oddział Krakowski PTTK, Oddział Wadowicki i Oświęcimski. Wkrótce zacząłem być także angażowany jako egzaminator dla kandydatów na przewodników beskidzkich SKPG (egzaminy wewnętrzne). Od końca lat 90-tych, z rekomendascji krakowskich środowisk przewodnickich otrzymałem powołanie w skład Państwowej Komisji Egzaminacyjnej dla Przewodników Górskich Beskidzkich - najpierw przy Urzędzie Wojewódzkim, potem przy Małopolskim Urzędzie Marszałkowskim, gdzie aktywnie uczestniczyłem i uczestniczę do dziś w pracach zespołów egzaminacyjnych przeprowadzajacych egzaminy państwowe (teoretyczne i praktyczne) dla kandydatów na przewodników beskidzkich. W latach 2009-14 pełniłem funkcję przewodniczacego Państwowej Komisji Egzaminacyjnej dla Przewodników Górskich Beskidzkich przy UM województwa małopolskiego.
Do takich tradycji przewodnictwa górskiego staram się nawiązywać...:):):):)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz